Image
31.08.2019 - 00:00

Doğu Anadolu Bölge Çalıştayı Van İlimizde Gerçekleşti.

"Eğitimde Bölgesel Farklılıkların Azaltılması" çalıştayı Van'da gerçekleşti.

Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Derneği (EYUDER) Doğu Anadolu Bölgesi Temsilciliği bünyesinde çözüm ortaklarımızla Van ilimizde gerçekleşen "Eğitimde Bölgesel Farklılıkların Azaltılması" ana temasındaki değerlendirme ve çözüm önerileri toplantımız 
-Bölgede Akademik Başarının Artırılması
-Mesleki Eğitimde Sektörel İşbirliği 
-Yönetimde Eğitim Felsefesi ve Yeni Yaklaşımlar
-21.yy Becerileri ve Oyun Tabanlı Eğitimin Geliştirilmesi
konu başlıklarında Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Derneği Genel Başkanı Sayın Dr. Adem ÇİLEK ‘in açılış konuşmasıyla ve değerli katılımcıların görüşlerini sunmalarıyla başladı.

Hakan DURGUN (EYUDER Van İl Temsilcisi) : EYUDER ve Doğu Anadolu Bölge temsilciliği ile Van EYUDER olarak planlanan Eğitimde Bölgesel Farklılıklar konulu çalıştayda farklı illerde katılım gösteren eğitimciler ile yerelde karar vericilerin katıldığı ve sorunlar ile çözüm önerileri üzerine planlandığı EYUDER ailesi olarak ne yapabileceğimizi konuştuk. Şu anda Dr. Öğrt. Üyesi NECDET TAŞKIN hocamızın modaretörlüğünde eğitimde bölgesel farklılıkları konuşacağız.
Dr. Adem ÇİLEK ( EYUDER Genel Başkanı) : EYUDER olarak yaklaşık 15 yıldır Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet gösteriyoruz. “Bölgesel Farklılıkların Azaltılması Çalıştayı”nı planladık. Bölgeye giderken boş gitmeyelim dedik. Dezavantajlı çocuklarımızın geliştirilmesi üzerine yeni projeler ile özgüveni sağlam, kendisinden emin, geleceğe hazır bir nesil geliştirmek için neler yapabiliriz bunu konuşmamız lazım. Bu arada eğitim gönüllülerine ihtiyacımız var, bunlar belediyeler, sivil toplum kuruluşları vb. dir. 
Mehmet Ali UCA (Van Memur-Sen Başkanı): İlimizde düzenlenen çalıştayda belirlenen konuda STK ve Memur-Sen olarak gerekli teknik destek sunmaya hazırız. Eğitim çok uzun bir süreç bir anda değiştirebileceğiniz bir konu değil, yıllardır hemen değiştirmek istediğimiz için bir yere oturmadı. Ciddi bir süreç gerektiriyor. 5-10-15 yılda istenilen hedeflere ulaşabilirsiniz. Açıkçası bölgesel farklılıklarla ilgili kendi içimizde tartışmalar yapmış olsak bile bunu yerel olarak duyuramadık. Türkiye’de sadece doğu veya niteleyeceğimiz değil diğer bölgelerde de farklılıkların olabileceğini belirtmemiz lazım. Bölgesel farklılıklarından ziyade bireysel farklılıklarda rol alacaktır. Mülteciler ve özel eğitim öğrencileri nüfusun yüzde 10 olan ülkemizde üstün yetenekli öğrencilerimizde bu kapsamdadır.
Dr. Öğrt. Üyesi NECDET TAŞKIN: Sayın katılımcılar Van’a hoş geldiniz. Bazı şeyler kıymetli, bazı şeyler daha kıymetlidir. Çocukla ilgili her şey çok kıymetlidir, takdir edilmesi gerekir. Dezavantajlı bir kitleyi hedeflemişseniz bu daha da kıymetlidir, üzerine önemle durulması gereken bir mesele. İşin güzel tarafı proje ile gelinmiş olmalı, projesi olmayanlar başkasının projesinin nesnesi olurlar. Bütün ekibi tebrik ediyorum. Şöyle bir yol istiyorum, kalabalık bir grup ve sınırlı bir süremiz var. Ebetteki hepimizin bu konuda derdi var, söyleyecek çok sözü vardır, bundan eminim. Yılların emeği ve deneyimi var. Farklı bölgelerden gelmişiz, farklı illerden gelmişiz, farklılıklardan bahsettiğimiz için farklılıklar bizim güçlü yanlarımız da olabilir, zayıf yanlarımızda olabilir. Bizi en çok ön plana çıkaran 5 şeyi rica ediyorum. 2. Aşamada bunların değerlendirmesini yapacağız. Herkes kendi bölgesinin en güçlü yanını yapsın.
Ercan KARAHAN Edremit Belediye Başkan Yrd. : Allah hayırlı sonuçlar çıkmasına vesile olur. Eğitimci değilim, İpekyolu belediyesinde ve Edremit belediyesinde başkan yardımcılığı yapıyorum. Benim şahsi kanaatim. Kayyumluk sürecinde bir model düşünülebilir, kayyumların eğitime katkıları oldu, eğitimi ilk sıraya koydular. Eğitim cimasına ve okullara çok ciddi yardımları oldu. Birkaç ipucu vereyim. 
Okullar camilerle birlikte, bir mahallenin, bir sokağın kalbi, özellikle bana sorarsanız, camilerden daha önemli, oradaki gündem sınırlıdır. Ben de bir veli olarak ya çocuğumu almak için ya da öğretmeniyle ilgili konuşmak için öğretmenle diyaloğa geçerim. Dışarıdan gözlemlerim kanaatlerimi belirteyim. Her akşam velilerin gelip kapıdan aldıkları bir noktadayız. Mahalle çocukları okulun bahçesinde oynamakta, bir kısım etkinlikler okul bahçesinde yapılmaktadır. Bu velileri buraya toplamak konusunda eksiklik olduğunu görüyorum. İpekyolu için 15 tane açık spor sahası yapıldı. 18 tane Z kütüphane yapıldı 30 tane, birçok okulun tadilatları, ihataları yapıldı. Çok amaçlı salonlar yapıldı. Fiziki alt yapıya yönelik çalışmalar yapıldı. Bütün bunları belediye yaptı. Bunu yanında çok ciddi kültür sosyal faaliyetleri yapıldı.
Şükrullah YAVUZER (İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü) : Öncelikle başkan ve ekibine siz değerli katılımcılara bu güzel çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz. Bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını dilerim. Az önce Ercan başkanımın da değindiği bir konuya değinmek istiyorum. Birkaç gün önce Bitlis ilini ziyarette bulundum. Binalara baktığımda yeni bina ve okullar gördüm, Bitlis Eren üniversitesi, Bitlis Eren fen lisesi, eren ilkokulu, eren ortaokulu, eren spor lisesi, hepsi bir iş adamının bir ile olan katkısını gösteriyor. Eğitim sadece eğitimcilerin işi değil, bizim bölgenin en büyük dezavantajı ekonomik gelişmemişlik ve diğer STK’ların, diğer derneklerin, bu işte tuzu olması gereken derneklerin yeterince destek vermemesi, İpekyolu Belediye başkanlığı yapan Ercan bey, bir kaymakam 1,5 yılda bir ilçenin kaderini neredeyse değiştirdi. 25 yıllık bir eğitimci olarak ilk defa eğitim dışından bir kurumdan farklı bir destek aldığımız şahit olduk. Beraber çalıştığımız arkadaşlarımız ve muhlis bey şahit, spor salonlarından, z kütüphanelere, çok amaçlı salonlardan her türlü fiziki destek belediye yardımlarda bulundu. Bunun dışında her şey matematik değildik, her şey fizik kimya değildir. Bu çocuklar, eğlenerek yaşayarak yaptıkları zaman okulu severler, hapishane olarak görmezler.
Muhlis CEYLANİ (Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü): Değerli başkan, müdür, hanımefendiler ve beyefendiler. Tuşba gönüllerin şehri, tuşba da  güneş yükselir, tuşba da sizleri ağırlamak sizlerin engin tecrübelerinizden faydalanmak ve  EYUDER ailesine ayrıca teşekkür ediyoruz. İlçemizi seçtikleri için. Bu çalıştayları, projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah her şey hayırlara vesile olmasını dilerim 5 problem ve sorun bir alimin söylediği gibi 3 problemin ve çözümü söylenecek. En büyük problem cehalettir. Bölgesel farklılıklarda Cehaletin çözümleri için kitaplar yazılsa yetersiz k alır. Bu durum bütün bölgelerde de var. En fazla cehaletle mücadele eden MEB dir. 2. cisi fakirliktir. Fakirlik problemi giderilmesi için turizm ve benzeri ticari faaliyetler devreye girmesi lazım. Bölgedeki ekonomik seviye ile örtüştüğü söylenebilir. Bir bölgenin ekonomik gelişmişlik düzeyi, eğitim düyezi ile eşdeğerdir. Fakirliğin giderilmesi 3. Olan ayrımcılıktır.  Eğitim öğretim sürecine, çocuklarımıza faydalı olacaklar milli bir politika ile bu sürece eğitim felsefelerinin oluşturulması yıllara salih bir şekilde yürümesi gerekir. Kısa vadeli politikalarla değişmemeli, kişilerin daha çok öğrencilerimiz nasıl bir katkı sunduğumuz bakmak gerekir.
Çalıştayda söz alan katılımcılar geldikleri bölgelerde öne çıkan başlıklarda görüş bildirdiler.
Çalıştay sonuç raporunda Sayın Taşkın şu başlıklarda genel değerlendirmelerde bulundu;

  • Taşımalı eğitim ve İkili Öğretimden kaynaklı sorunlar
  • Mesleki eğitimin önemi ile farkındalık oluşturmak
  • Okulların genel bütçeye kavuşması
  • Öğretmen motivasyonu ve hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin revize edilmesi
  • Teknolojik gelişmelerin takip edilmesi
  • Öğretmen yetersizliği ve ücretli öğretmen sorunu
  • Aile eğitimlerinin önemi
  • Sahiplenme ve aidiyet duygusu
  • Özel gereksinimli bireyler konu başlıklarında bölgesel farklılıkların oluştuğu görülmektedir.

Toplantı, çalıştay, gezi ve etkinlikleri koordine eden Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Muhlis CEYLANİ'ye , Van İl Temsilcimiz Sayın Hakan DURĞUN'a ve muhteşem organizasyonda bizlere evsahipliği yapan EYUDER Van ekibimize ve sponsorlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

İşimiz Eğitim Gücümüz Eğitim

 

ÇOK OKUNANLAR

HaberlerDoç.Dr.Olcay YAVUZ’un “Lider Gençlik Lider Türkiye” Kitabı Çıktı

Lider Gençlik Lider Türkiye Kitabı EYUDER Yayınları’ndan Çıktı [...]

23.09.2020 - 00:00

HaberlerEYUDER ADIYAMAN İL TEMSİLCİLİĞİNDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Eyuder Adıyaman İl Temsilciliğinden Ziyaret. [...]

20.08.2020 - 00:00

HaberlerKAYSERİ HACILAR KAYMAKAMLIĞI İLE PROTOKOL İMZALANDI

Hacılar Kaymakamlığı ile İş Birliği Protokolü [...]

19.08.2020 - 00:00

ETKİNLİK TAKVİMİ